ITA Airways Airbus A320-214
Specifications
| ICAO code | A320 |
| Airline | ITA Airways (ITY/AZ) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 1,800 kg (3,968 lbs) |
| Range | 3,300 nm (6,112 km) |
| MLW | 64,500 kg (142,198 lbs) |
| MTOW | 77,000 kg (169,756 lbs) |
| ZFW | 61,000 kg (134,482 lbs) |
| Fuel Capacity | 19,087 kg (42,080 lbs) |
| Service Ceiling | 39,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.78 |
| Cost Index | 15 |
In Our Fleet
Total: 17| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| EI-DSU | Sandro Munari | ATH/LGAV | 133:32 |
| EI-DSV | Giuseppe Saronni | NCE/LFMN | 67:35 |
| EI-DSW | Francesca Schiavone | BCN/LEBL | 62:43 |
| EI-DSX | Gigi Riva | FCO/LIRF | 120:20 |
| EI-DSY | Felice Gimondi | ATH/LGAV | 84:46 |
| EI-DSZ | Eleonora Lo Bianco | VCE/LIPZ | 66:59 |
| EI-DTA | Gaetano Scirea | FCO/LIRF | 97:36 |
| EI-DTB | Giuseppe e Carmine Abbagnale | PMO/LICJ | 35:26 |
| EI-DTE | Paolo Rossi | MAN/EGCC | 157:40 |
| EI-DTM | Andrea Lucchetta | FCO/LIRF | 99:18 |
| EI-DTN | Fausto Coppi | FCO/LIRF | 36:18 |
| EI-DTO | Deborah Compagnoni | BRI/LIBD | 28:10 |
| EI-EIA | Flavia Pennetta | VCE/LIPZ | 63:43 |
| EI-EIB | EI-EIB | NCE/LFMN | 61:04 |
| EI-EIC | Federica Pellegrini | SUF/LICA | 34:05 |
| EI-EID | Gianni Bugno | OSL/ENGM | 13:21 |
| EI-EIE | Gustav Thoeni | BCN/LEBL | 58:14 |