ITA Airways Airbus A320-272N
Specifications
| ICAO code | A20N |
| Airline | ITA Airways (ITY/AZ) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 2,200 kg (4,850 lbs) |
| Range | 3,500 nm (6,482 km) |
| MLW | 66,300 kg (146,166 lbs) |
| MTOW | 73,500 kg (162,040 lbs) |
| ZFW | 62,800 kg (138,450 lbs) |
| Fuel Capacity | 19,050 kg (41,998 lbs) |
| Service Ceiling | 39,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.78 |
| Cost Index | 30 |
In Our Fleet
Total: 19| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| EI-HJD | Carolina Kostner | LIN/LIML | 66:13 |
| EI-HJE | Roberta Vinci | FCO/LIRF | 33:22 |
| EI-HOA | Carlton Myers | CAI/HECA | 34:28 |
| EI-HOB | Antonello Riva | NCE/LFMN | 29:23 |
| EI-HOC | Armin Zoeggeler | ATH/LGAV | 20:21 |
| EI-HOD | Franco Baresi | MLA/LMML | 35:33 |
| EI-HOE | Manuela Di Centa | FCO/LIRF | 23:58 |
| EI-HOF | Gianluca Basile | FRA/EDDF | 14:36 |
| EI-HOH | Alberto Tomba | NAP/LIRN | 41:38 |
| EI-HOI | Enrico Fabris | NCE/LFMN | 27:02 |
| EI-HOJ | Ciro Ferrara | PMO/LICJ | 4:54 |
| EI-HOL | Pierluigi Marzorati | CDG/LFPG | 20:07 |
| EI-HOM | Ferdinando De Giorgi | GVA/LSGG | 16:47 |
| EI-HON | Massimiliano Biaggi | MAD/LEMD | 7:00 |
| EI-INA | Giacinto Facchetti | GOA/LIMJ | 25:27 |
| EI-INB | Francesco Moser | NCE/LFMN | 31:14 |
| EI-INC | Klaus Dibiasi | NCE/LFMN | 9:12 |
| EI-IND | Domenico Fioravanti | ATH/LGAV | 16:14 |
| EI-INE | Enzo Maiorca | FCO/LIRF | 19:43 |