JetBlue Airbus A321-231
Specifications
| ICAO code | A321 |
| Airline | JetBlue (JBU/B6) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 2,200 kg (4,850 lbs) |
| Range | 3,200 nm (5,926 km) |
| MLW | 77,800 kg (171,520 lbs) |
| MTOW | 93,500 kg (206,132 lbs) |
| ZFW | 75,000 kg (165,347 lbs) |
| Fuel Capacity | 21,000 kg (46,297 lbs) |
| Service Ceiling | 39,800 ft |
| Cruising Speed | mach 0.78 |
| Cost Index | 35 |
In Our Fleet
Total: 63| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| N987JT | Sky's the LiMint | SFO/KSFO | 15:40 |
| N988JT | Menta-licious | LAX/KLAX | 21:49 |
| N989JT | Freshly Minted | LAX/KLAX | 21:32 |
| N990JL | Seize The Mo Mint | LAX/KLAX | 9:43 |
| N991JT | Catch Mint if You Can | LAX/KLAX | 14:23 |
| N992JB | The EleMint of Surprise | SFO/KSFO | 19:58 |
| N993JE | Fly Like You Mint It | LAX/KLAX | 19:37 |
| N994JL | P.S I Love Blue | SJU/TJSJ | 10:35 |
| N995JL | New Number, Blue Dis? | DCA/KDCA | 0:56 |
| N996JL | Don't Hate Me Because I'm Bluetiful | SFO/KSFO | 15:09 |
| N997JL | Blues That Girl? | MCO/KMCO | 20:56 |
| N998JE | Blue if By Air | SFO/KSFO | 10:15 |
| N999JQ | Midnight Blue | SFO/KSFO | 10:54 |