Lufthansa Airbus A350-941
Specifications
| ICAO code | A359 |
| Airline | Lufthansa (DLH/LH) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 22,000 kg (48,502 lbs) |
| Range | 8,100 nm (15,001 km) |
| MLW | 205,000 kg (451,948 lbs) |
| MTOW | 268,000 kg (590,839 lbs) |
| ZFW | 192,000 kg (423,288 lbs) |
| Fuel Capacity | 110,523 kg (243,662 lbs) |
| Service Ceiling | 43,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.85 |
| Cost Index | 15 |
In Our Fleet
Total: 31| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| D-AIVA Booked | D-AIVA | BKK/VTBS | 1,777:47 |
| D-AIVB | Hamburg | HND/RJTT | 938:25 |
| D-AIVC | München | MUC/EDDM | 850:25 |
| D-AIVD | Duisburg | MUC/EDDM | 676:49 |
| D-AIVE | Darmstadt | MUC/EDDM | 310:48 |
| D-AIXA | Nürnberg | MUC/EDDM | 563:39 |
| D-AIXB | Stuttgart | FRA/EDDF | 534:55 |
| D-AIXC Booked | Saarbrücken | BKK/VTBS | 403:21 |
| D-AIXD | Bonn | PVG/ZSPD | 726:21 |
| D-AIXE | Essen | SEA/KSEA | 383:38 |
| D-AIXF | Bochum | MUC/EDDM | 1,246:04 |
| D-AIXG | Mannheim | MUC/EDDM | 341:37 |
| D-AIXH | Magdeburg | MUC/EDDM | 345:00 |
| D-AIXI | Dortmund | HND/RJTT | 759:55 |
| D-AIXJ | Erfurt | MUC/EDDM | 339:35 |
| D-AIXK | Karlsruhe | MUC/EDDM | 1,344:06 |
| D-AIXL | Rostock | MUC/EDDM | 905:07 |
| D-AIXM | Schwerin | MUC/EDDM | 386:30 |
| D-AIXN | Göttingen | MUC/EDDM | 442:08 |
| D-AIXO | Ulm | MUC/EDDM | 501:20 |
| D-AIXP | Braunschweig | MUC/EDDM | 964:35 |
| D-AIXQ | Freiburg | MUC/EDDM | 1,099:08 |
| D-AIXR | Wuppertal | MUC/EDDM | 259:35 |
| D-AIXS | Gelsenkirchen | MUC/EDDM | 250:51 |
| D-AIXT | Leipzig | MUC/EDDM | 268:37 |
| D-AIXU | Krefeld | MUC/EDDM | 241:15 |
| D-AIXV | Ludwigshafen am Rhein | MUC/EDDM | 316:17 |
| D-AIXW | Leverkusen | MUC/EDDM | 375:51 |
| D-AIXX | Osnabrück | MUC/EDDM | 284:22 |
| D-AIXY | Fürth | MUC/EDDM | 692:43 |
| D-AIXZ | Solingen | MUC/EDDM | 297:15 |