Lufthansa Boeing 747-830
Specifications
| ICAO code | B748 |
| Airline | Lufthansa (DLH/LH) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 38,850 kg (85,650 lbs) |
| Range | 7,730 nm (14,316 km) |
| MLW | 312,072 kg (688,001 lbs) |
| MTOW | 447,700 kg (987,010 lbs) |
| ZFW | 295,289 kg (651,001 lbs) |
| Fuel Capacity | 193,280 kg (426,109 lbs) |
| Service Ceiling | 43,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.88 |
| Cost Index | 50 |
In Our Fleet
Total: 19| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| D-ABYA | Brandenburg | GRU/SBGR | 3,302:10 |
| D-ABYC | Sachsen | LAX/KLAX | 1,476:18 |
| D-ABYD | Mecklenburg-Vorpommern | EZE/SAEZ | 792:37 |
| D-ABYF | Sachsen-Anhalt | ORD/KORD | 946:30 |
| D-ABYG | Baden-Württemberg | HND/RJTT | 1,376:12 |
| D-ABYH | Thüringen | IAD/KIAD | 649:56 |
| D-ABYI | Potsdam | DEL/VIDP | 654:18 |
| D-ABYJ | Hannover | HND/RJTT | 681:07 |
| D-ABYK | Rheinland-Pfalz | IAD/KIAD | 601:49 |
| D-ABYL | Hessen | IAD/KIAD | 607:20 |
| D-ABYM | Bayern | IAD/KIAD | 1,110:18 |
| D-ABYN Booked | Niedersachsen | FRA/EDDF | 594:15 |
| D-ABYO | Saarland | IAD/KIAD | 621:19 |
| D-ABYP | Nordrhein-Westfalen | EWR/KEWR | 731:56 |
| D-ABYQ | Schleswig-Holstein | IAD/KIAD | 656:44 |
| D-ABYR | Bremen | FRA/EDDF | 695:39 |
| D-ABYS | Dresden | IAD/KIAD | 575:24 |
| D-ABYT | D-ABYT | IAD/KIAD | 1,322:15 |
| D-ABYU | Köln | EZE/SAEZ | 1,244:04 |