Lufthansa Cargo Boeing 777-FBT
Specifications
| ICAO code | B77F |
| Airline | Lufthansa Cargo (GEC/LH) |
| Passengers (Cockpit Crew) | 0 (2) |
| Cargo Capacity | 102,000 kg (224,872 lbs) |
| Range | 4,970 nm (9,204 km) |
| MLW | 260,816 kg (575,001 lbs) |
| MTOW | 347,815 kg (766,801 lbs) |
| ZFW | 248,115 kg (547,000 lbs) |
| Fuel Capacity | 145,538 kg (320,856 lbs) |
| Service Ceiling | 43,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.87 |
| Cost Index | 80 |
In Our Fleet
Total: 12| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| D-ALFA | Good Day, USA | SEA/KSEA | 1,260:58 |
| D-ALFB | Jambo Kenya | FRA/EDDF | 649:56 |
| D-ALFC | Ni Hao, China | PVG/ZSPD | 674:31 |
| D-ALFD | Olá Brazil | FRA/EDDF | 558:48 |
| D-ALFE | Hallo Germany | HKG/VHHH | 1,219:22 |
| D-ALFF | Konnichiwa Japan | NRT/RJAA | 1,632:04 |
| D-ALFG | Annyeonghaseyo, Korea | PVG/ZSPD | 1,308:39 |
| D-ALFH | Namaste India नमस्ते इंडिया | FRA/EDDF | 640:15 |
| D-ALFI | ¡Buenos días Mexico! | MEX/MMMX | 1,292:17 |
| D-ALFJ | D-ALFJ | FRA/EDDF | 586:31 |
| D-ALFK | Marhaba Egypt | FRA/EDDF | 673:56 |
| D-ALFL | !Hola Argentina! | GDL/MMGL | 436:39 |