Singapore Airlines Airbus A380-841
Specifications
| ICAO code | A388 |
| Airline | Singapore Airlines (SIA/SQ) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 30,625 kg (67,517 lbs) |
| Range | 8,200 nm (15,186 km) |
| MLW | 394,000 kg (868,621 lbs) |
| MTOW | 575,000 kg (1,267,658 lbs) |
| ZFW | 369,000 kg (813,506 lbs) |
| Fuel Capacity | 260,130 kg (573,488 lbs) |
| Service Ceiling | 43,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.87 |
| Cost Index | 15 |
In Our Fleet
Total: 12| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| 9V-SKM | 9V-SKM | DEL/VIDP | 680:33 |
| 9V-SKN | 9V-SKN | SIN/WSSS | 428:56 |
| 9V-SKP | 9V-SKP | LHR/EGLL | 413:20 |
| 9V-SKQ | 9V-SKQ | SIN/WSSS | 357:55 |
| 9V-SKR | 9V-SKR | BOM/VABB | 590:44 |
| 9V-SKS | 9V-SKS | SYD/YSSY | 391:21 |
| 9V-SKT Booked | 9V-SKT | SIN/WSSS | 367:04 |
| 9V-SKU | 9V-SKU | SYD/YSSY | 430:02 |
| 9V-SKV | 9V-SKV | BOM/VABB | 582:39 |
| 9V-SKW | 9V-SKW | SYD/YSSY | 358:33 |
| 9V-SKY | 9V-SKY | SIN/WSSS | 1,016:00 |
| 9V-SKZ Booked | 9V-SKZ | LHR/EGLL | 2,593:47 |