Singapore Airlines Boeing 777-312(ER)
Specifications
| ICAO code | B77W |
| Airline | Singapore Airlines (SIA/SQ) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 28,625 kg (63,107 lbs) |
| Range | 7,370 nm (13,649 km) |
| MLW | 251,290 kg (554,000 lbs) |
| MTOW | 340,194 kg (749,999 lbs) |
| ZFW | 239,950 kg (528,999 lbs) |
| Fuel Capacity | 145,538 kg (320,856 lbs) |
| Service Ceiling | 43,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.87 |
| Cost Index | 150 |
In Our Fleet
Total: 22| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| 9V-SNA Booked | 9V-SNA | FRA/EDDF | 1,978:27 |
| 9V-SNB | 9V-SNB | SIN/WSSS | 1,011:21 |
| 9V-SNC | 9V-SNC | LHR/EGLL | 1,649:55 |
| 9V-SWB | 9V-SWB | LAX/KLAX | 386:59 |
| 9V-SWG | 9V-SWG | SIN/WSSS | 456:30 |
| 9V-SWH | 9V-SWH | SIN/WSSS | 423:44 |
| 9V-SWI | 9V-SWI | MEL/YMML | 807:14 |
| 9V-SWJ | 9V-SWJ | MEL/YMML | 357:30 |
| 9V-SWK | 9V-SWK | LAX/KLAX | 355:14 |
| 9V-SWL | 9V-SWL | SIN/WSSS | 370:51 |
| 9V-SWM | 9V-SWM | SIN/WSSS | 446:07 |
| 9V-SWO | 9V-SWO | HND/RJTT | 346:49 |
| 9V-SWP | 9V-SWP | SIN/WSSS | 590:14 |
| 9V-SWQ | 9V-SWQ | MEL/YMML | 389:46 |
| 9V-SWR | 9V-SWR | LAX/KLAX | 312:28 |
| 9V-SWS Booked | 9V-SWS | MEL/YMML | 337:45 |
| 9V-SWT Booked | 9V-SWT | HKG/VHHH | 512:12 |
| 9V-SWU | 9V-SWU | SIN/WSSS | 552:39 |
| 9V-SWV Booked | 9V-SWV | ZRH/LSZH | 959:02 |
| 9V-SWW | 9V-SWW | SIN/WSSS | 510:54 |
| 9V-SWY | 9V-SWY | LAX/KLAX | 782:49 |
| 9V-SWZ | 9V-SWZ | SIN/WSSS | 373:52 |