South African Airways Airbus A320-232
Specifications
| ICAO code | A320 |
| Airline | South African Airways (SAA/SA) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 1,800 kg (3,968 lbs) |
| Range | 3,300 nm (6,112 km) |
| MLW | 64,500 kg (142,198 lbs) |
| MTOW | 77,000 kg (169,756 lbs) |
| ZFW | 61,000 kg (134,482 lbs) |
| Fuel Capacity | 19,087 kg (42,080 lbs) |
| Service Ceiling | 39,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.78 |
| Cost Index | 50 |
In Our Fleet
Total: 15| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| ZS-SZA | ZS-SZA | CPT/FACT | 405:40 |
| ZS-SZB | ZS-SZB | JNB/FAOR | 520:39 |
| ZS-SZC | ZS-SZC | FBM/FZQA | 350:16 |
| ZS-SZD | ZS-SZD | FBM/FZQA | 416:28 |
| ZS-SZE | ZS-SZE | JNB/FAOR | 165:07 |
| ZS-SZF | ZS-SZF | FBM/FZQA | 172:47 |
| ZS-SZG | ZS-SZG | JNB/FAOR | 133:17 |
| ZS-SZH | ZS-SZH | PLZ/FAPE | 144:17 |
| ZS-SZI | ZS-SZI | JNB/FAOR | 254:36 |
| ZS-SZJ | ZS-SZJ | JNB/FAOR | 513:54 |
| ZS-SZK | ZS-SZK | DAR/HTDA | 251:09 |
| ZS-SZL | ZS-SZL | FIH/FZAA | 44:04 |
| ZS-SZM | ZS-SZM | LUN/FLKK | 30:04 |
| ZS-SZN | ZS-SZN | JNB/FAOR | 80:49 |
| ZS-SZO | ZS-SZO | FBM/FZQA | 254:08 |