TAP Air Portugal Airbus A330-941
Specifications
| ICAO code | A339 |
| Airline | TAP Air Portugal (TAP/TP) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 22,800 kg (50,265 lbs) |
| Range | 7,200 nm (13,334 km) |
| MLW | 191,000 kg (421,083 lbs) |
| MTOW | 251,000 kg (553,360 lbs) |
| ZFW | 181,000 kg (399,037 lbs) |
| Fuel Capacity | 111,272 kg (245,313 lbs) |
| Service Ceiling | 41,450 ft |
| Cruising Speed | mach 0.83 |
| Cost Index | 15 |
In Our Fleet
Total: 19| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| CS-TUA | D. Maria I | EWR/KEWR | 1,765:10 |
| CS-TUB | D. João II "O Príncipe Perfeito | GIG/SBGL | 1,349:01 |
| CS-TUC | Nuno Gonçalves | EWR/KEWR | 1,806:34 |
| CS-TUD | John Dos Passos | FNC/LPMA | 905:59 |
| CS-TUE | Marquês de Pombal | LIS/LPPT | 792:32 |
| CS-TUF | Bartolomeu Perestrelo | LIS/LPPT | 1,533:08 |
| CS-TUG | Pedro Álvares Cabral | FOR/SBFZ | 626:39 |
| CS-TUH | D. Dinis | LIS/LPPT | 650:30 |
| CS-TUI | D. Afonso Henriques | LIS/LPPT | 769:18 |
| CS-TUJ | D. Maria II | EWR/KEWR | 569:28 |
| CS-TUK | D. Francisco de Almeida | LIS/LPPT | 1,046:19 |
| CS-TUL | João Vaz Corte-Real | CNF/SBCF | 503:14 |
| CS-TUM | Nuno Álvares Pereira | LIS/LPPT | 564:58 |
| CS-TUN | D. Fuas Roupinho | LIS/LPPT | 546:38 |
| CS-TUO | Fernão Mendes Pinto | LIS/LPPT | 598:02 |
| CS-TUP | D. João de Castro | LIS/LPPT | 588:26 |
| CS-TUQ | Padre António Vieira | PRG/LKPR | 553:10 |
| CS-TUR | Vasco da Gama | CUN/MMUN | 702:04 |
| CS-TUS | Infante D. Henrique | LIS/LPPT | 568:59 |