Turkish Airlines Airbus A321-231
Specifications
| ICAO code | A321 |
| Airline | Turkish Airlines (THY/TK) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 2,200 kg (4,850 lbs) |
| Range | 3,200 nm (5,926 km) |
| MLW | 77,800 kg (171,520 lbs) |
| MTOW | 93,500 kg (206,132 lbs) |
| ZFW | 75,000 kg (165,347 lbs) |
| Fuel Capacity | 21,000 kg (46,297 lbs) |
| Service Ceiling | 39,800 ft |
| Cruising Speed | mach 0.78 |
| Cost Index | 15 |
In Our Fleet
Total: 67| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| TC-JTA | Gelibolu | RMO/LUKK | 77:14 |
| TC-JTD | Çankaya | BEN/HLLB | 51:12 |
| TC-JTE | Polatlı | SSH/HESH | 85:16 |
| TC-JTF | Ataşehir | DUS/EDDL | 432:38 |
| TC-JTG | Avcılar | RUH/OERK | 127:47 |
| TC-JTH | Ayvacık | VCE/LIPZ | 131:37 |
| TC-JTI | Büyükçekmece | BJV/LTFE | 79:57 |
| TC-JTJ | Küçükçekmece | VCE/LIPZ | 75:56 |
| TC-JTK | Görele | WAW/EPWA | 43:23 |
| TC-JTL | Çengelköy | VCE/LIPZ | 87:12 |
| TC-JTM | Saraçhane | TZX/LTCG | 68:41 |
| TC-JTN | Köyceğiz | GVA/LSGG | 71:43 |
| TC-JTO | Silivri | CAI/HECA | 59:05 |
| TC-JTP | Çanakkale | NJF/ORNI | 47:03 |
| TC-JTR | Bahçelievler | VCE/LIPZ | 99:33 |
| TC-LBC | TC-LBC | CAI/HECA | 13:45 |
| TC-LBD | TC-LBD | SSH/HESH | 45:02 |