Air India Boeing 777-337(ER)
Specifications
| ICAO code | B77W |
| Airline | Air India (AIC/AI) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 28,625 kg (63,107 lbs) |
| Range | 7,370 nm (13,649 km) |
| MLW | 251,290 kg (554,000 lbs) |
| MTOW | 340,194 kg (749,999 lbs) |
| ZFW | 239,950 kg (528,999 lbs) |
| Fuel Capacity | 145,538 kg (320,856 lbs) |
| Service Ceiling | 43,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.87 |
| Cost Index | 100 |
In Our Fleet
Total: 19| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| VT-AEM | Sarika / सारिका | CCU/VECC | 344:05 |
| VT-AEN | Dhyuti / द्युति | BOM/VABB | 335:55 |
| VT-AEO | VT-AEO | FRA/EDDF | 201:04 |
| VT-AEP | Nitya / नित्या | JFK/KJFK | 348:32 |
| VT-AEQ | साधवी | BOM/VABB | 249:02 |
| VT-AER | क्रिया / Kriyā | YYZ/CYYZ | 103:33 |
| VT-ALJ | बिहार / Bihar | DEL/VIDP | 828:14 |
| VT-ALK | छत्तीसगढ / Chattisgarh | DEL/VIDP | 226:10 |
| VT-ALL | गोवा / Goa | DEL/VIDP | 254:04 |
| VT-ALM | हिमाचल प्रदेश / Himachal Pradesh | BOM/VABB | 452:03 |
| VT-ALN | जम्मू एवं कश्मीर / Jammu and Kashmir | CCU/VECC | 237:25 |
| VT-ALO | कर्नाटक / Karnataka | DEL/VIDP | 185:24 |
| VT-ALP | मध्य प्रदेश / Madhya Pradesh | DEL/VIDP | 249:10 |
| VT-ALQ | मणिपुर / Manipur | EWR/KEWR | 187:16 |
| VT-ALR | मेघालय / Meghalaya | DEL/VIDP | 115:56 |
| VT-ALS | मिजोरम / Mizoram | DEL/VIDP | 151:23 |
| VT-ALT | नगालैंड / Nagaland | DEL/VIDP | 378:02 |
| VT-ALU | ओडिशा / Odisha | DXB/OMDB | 393:06 |
| VT-ALX | सिक्किम / Sikkim | EWR/KEWR | 292:15 |