Austrian Airlines Embraer ERJ-195LR
Specifications
| ICAO code | E195 |
| Airline | Austrian Airlines (AUA/OS) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 3,600 kg (7,937 lbs) |
| Range | 2,400 nm (4,445 km) |
| MLW | 45,800 kg (100,972 lbs) |
| MTOW | 52,290 kg (115,280 lbs) |
| ZFW | 50,300 kg (110,893 lbs) |
| Fuel Capacity | 12,971 kg (28,596 lbs) |
| Service Ceiling | 41,000 ft |
| Cruising Speed | mach 0.82 |
| Cost Index | 35 |
In Our Fleet
Total: 15| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| OE-LWA | OE-LWA | VIE/LOWW | 169:43 |
| OE-LWB | OE-LWB | GRZ/LOWG | 101:12 |
| OE-LWC | OE-LWC | WAW/EPWA | 97:19 |
| OE-LWD | Central Europe | WAW/EPWA | 309:53 |
| OE-LWE | OE-LWE | GRZ/LOWG | 72:36 |
| OE-LWF | OE-LWF | RMO/LUKK | 51:02 |
| OE-LWG | OE-LWG | GRZ/LOWG | 42:46 |
| OE-LWH | OE-LWH | BSL/LFSB | 66:03 |
| OE-LWI | OE-LWI | WAW/EPWA | 55:30 |
| OE-LWJ | OE-LWJ | FCO/LIRF | 55:58 |
| OE-LWK | OE-LWK | GRZ/LOWG | 39:37 |
| OE-LWL | City of Prague | INN/LOWI | 126:12 |
| OE-LWN | OE-LWN | GOT/ESGG | 40:42 |
| OE-LWO | Wiener Johann Strauss Orchester | VNO/EYVI | 66:37 |
| OE-LWP | OE-LWP | GRZ/LOWG | 95:37 |