ITA Airways Airbus A330-941
Specifications
| ICAO code | A339 |
| Airline | ITA Airways (ITY/AZ) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 22,800 kg (50,265 lbs) |
| Range | 7,200 nm (13,334 km) |
| MLW | 191,000 kg (421,083 lbs) |
| MTOW | 251,000 kg (553,360 lbs) |
| ZFW | 181,000 kg (399,037 lbs) |
| Fuel Capacity | 111,272 kg (245,313 lbs) |
| Service Ceiling | 41,450 ft |
| Cruising Speed | mach 0.83 |
| Cost Index | 15 |
In Our Fleet
Total: 16| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| EI-HJN | Gelindo Bordin | FCO/LIRF | 360:09 |
| EI-HJO | Marco Tardelli | NAP/LIRN | 135:18 |
| EI-HJP | Lorenzo Bernardi | AUH/OMAA | 196:40 |
| EI-HJR | Gianmarco Pozzecco | MRU/FIMP | 155:42 |
| EI-HJS | Paolo Canè | FCO/LIRF | 101:31 |
| EI-HPA | Luca Pancalli | FCO/LIRF | 152:42 |
| EI-HPB | Vincenzo Montella | IAH/KIAH | 128:35 |
| EI-TYA | Antonio Cairoli | FCO/LIRF | 126:44 |
| EI-TYB | Livio Berruti | FCO/LIRF | 111:54 |
| EI-TYC | Stefano Baldini | FCO/LIRF | 68:24 |
| EI-TYD | Arrigo Sacchi | FDF/TFFF | 115:53 |
| EI-TYG | Lella Lombardi | FCO/LIRF | 65:40 |
| EI-TYH | Daniele De Rossi | MRU/FIMP | 10:49 |
| I-ITYE | I-ITYE | FCO/LIRF | 27:19 |
| I-ITYF | Bruno Conti | FCO/LIRF | 40:39 |
| I-ITYI | Daniela Ceccarelli | FCO/LIRF | 22:20 |