JetBlue Airbus A320-232
Specifications
| ICAO code | A320 |
| Airline | JetBlue (JBU/B6) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 1,800 kg (3,968 lbs) |
| Range | 3,300 nm (6,112 km) |
| MLW | 64,500 kg (142,198 lbs) |
| MTOW | 77,000 kg (169,756 lbs) |
| ZFW | 61,000 kg (134,482 lbs) |
| Fuel Capacity | 19,087 kg (42,080 lbs) |
| Service Ceiling | 39,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.78 |
| Cost Index | 35 |
In Our Fleet
Total: 129| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| N593JB | I Only Have Eyes for Blue | MCO/KMCO | 15:24 |
| N594JB | Whole Lotta Blue | JFK/KJFK | 9:46 |
| N595JB | Lucky Blue | MCO/KMCO | 34:08 |
| N597JB | For The Love of Blue | MCO/KMCO | 3:20 |
| N598JB | Bluemanity | MCO/KMCO | 11:45 |
| N599JB | If The Blue Fits... | MCO/KMCO | 3:25 |
| N603JB | To Beach Their Own | MCO/KMCO | 5:52 |
| N605JB | Blue Monster | NAS/MYNN | 10:20 |
| N606JB | Idlewild Blue | MCO/KMCO | 4:34 |
| N607JB | Beantown Blue | KIN/MKJP | 9:48 |
| N608JB | ...And Along Came Blue | MCO/KMCO | 5:06 |
| N612JB | Blue Look Maaahvelous | JFK/KJFK | 10:12 |
| N613JB | Bahama Blue | MCO/KMCO | 3:21 |
| N615JB | Blue Bravest | MCO/KMCO | 27:03 |
| N618JB | Can’t Get Enough Of Blue | JFK/KJFK | 10:31 |
| N621JB | Do-Be-Do-Be-Blue | MCO/KMCO | 3:31 |
| N623JB | Playa-way With Me | STI/MDST | 5:14 |
| N624JB | Blue-T-Ful | MCO/KMCO | 3:06 |
| N625JB Booked | Company Blue | RIC/KRIC | 2:54 |
| N627JB | A Friend Like Blue | MCO/KMCO | 20:27 |
| N629JB | Bright Lights, Blue City | MCO/KMCO | 3:05 |
| N630JB | Honk If You Love Blue | MCO/KMCO | 4:51 |
| N632JB | Bear Force One | MCO/KMCO | 28:50 |
| N633JB | BK Blue | MCO/KMCO | 10:09 |
| N634JB | B*L*U*E | MCO/KMCO | 18:25 |
| N635JB | All Because Of Blue | MCO/KMCO | 21:00 |
| N636JB | All Wrapped Up In Blue | MCO/KMCO | 3:20 |
| N637JB | Big Blue Bus | MCO/KMCO | 5:28 |
| N638JB | Blue Begins With You | MCO/KMCO | 5:07 |
| N639JB | A Little Blue Will Do | MCO/KMCO | 7:35 |
| N640JB | Blue Better Believe It | MCO/KMCO | 3:10 |
| N641JB | Blue Come Back Now Ya Hear? | MCO/KMCO | 2:56 |
| N643JB | Brewing Altitude | MCO/KMCO | 39:22 |
| N644JB | Blue Loves Ya, Baby? | DTW/KDTW | 1:42 |
| N645JB | Blues Have More Fun | MCO/KMCO | 3:26 |
| N646JB | Bravo Lima Uniform Echo | MCO/KMCO | 2:56 |
| N648JB | Hasta La Vista | MCO/KMCO | 2:58 |
| N649JB | Fancy Meeting Blue Here | MCO/KMCO | 2:52 |
| N651JB | I’m Having a Blue Moment | MCO/KMCO | 3:16 |
| N652JB | Out With The Old In With The Blue | MCO/KMCO | 3:21 |
| N653JB | Breath of Fresh Blue | MCO/KMCO | 5:03 |
| N655JB | Blue 100 | MCO/KMCO | 3:18 |
| N656JB | California Blue | MCO/KMCO | 3:02 |
| N657JB | Denim Blue | BUF/KBUF | 23:44 |
| N658JB | Woo-Hoo JetBlue | TPA/KTPA | 15:13 |
| N659JB | BetaBlue | SJU/TJSJ | 11:46 |
| N661JB | Let The Blue Times Roll | STX/TISX | 0:29 |
| N662JB | Glad To Be Blue | PVD/KPVD | 14:24 |
| N663JB | Paint the Town Blue | PBI/KPBI | 25:10 |
| N665JB | Something About Blue | MCO/KMCO | 6:59 |