Lufthansa Airbus A321-231
Specifications
| ICAO code | A321 |
| Airline | Lufthansa (DLH/LH) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 2,200 kg (4,850 lbs) |
| Range | 3,200 nm (5,926 km) |
| MLW | 77,800 kg (171,520 lbs) |
| MTOW | 93,500 kg (206,132 lbs) |
| ZFW | 75,000 kg (165,347 lbs) |
| Fuel Capacity | 21,000 kg (46,297 lbs) |
| Service Ceiling | 39,800 ft |
| Cruising Speed | mach 0.78 |
| Cost Index | 30 |
In Our Fleet
Total: 37| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| D-AIDA | Pforzheim | HAM/EDDH | 463:29 |
| D-AIDB | Bayreuth | FRA/EDDF | 426:03 |
| D-AIDC | Bamberg | PMI/LEPA | 325:13 |
| D-AIDD | Wilhelmshaven | MUC/EDDM | 267:45 |
| D-AIDE | Dessau | GOT/ESGG | 231:06 |
| D-AIDF | Worms | CAI/HECA | 271:25 |
| D-AIDG | Esslingen | HAM/EDDH | 178:56 |
| D-AIDH | Hildesheim | FRA/EDDF | 221:44 |
| D-AIDI | Salzgitter | FRA/EDDF | 183:34 |
| D-AIDJ | Remscheid | FRA/EDDF | 168:35 |
| D-AIDK | Iserlohn | MUC/EDDM | 204:33 |
| D-AIDL | Reutlingen | MUC/EDDM | 181:39 |
| D-AIDM | Recklinghausen | MUC/EDDM | 482:51 |
| D-AIDN | Neumünster | FCO/LIRF | 215:46 |
| D-AIDW | Baden-Baden | FRA/EDDF | 217:44 |
| D-AIDX | Siegen | OLB/LIEO | 164:01 |
| D-AISB | Hameln | GLA/EGPF | 263:53 |
| D-AISC | Speyer | FRA/EDDF | 132:29 |
| D-AISD | Chemnitz | FRA/EDDF | 188:16 |
| D-AISF | Lippstadt | MUC/EDDM | 149:20 |
| D-AISG | Dormagen | FRA/EDDF | 133:48 |
| D-AISH | Wetzlar | FRA/EDDF | 129:32 |
| D-AISI | Bergheim | FRA/EDDF | 171:28 |
| D-AISJ | Gütersloh | BER/EDDB | 142:22 |
| D-AISK | Emden | FRA/EDDF | 123:45 |
| D-AISL | Arnsberg | MUC/EDDM | 324:33 |
| D-AISN | Göppingen | CFU/LGKR | 141:23 |
| D-AISO | Bocholt | FRA/EDDF | 121:29 |
| D-AISP | Rosenheim | FRA/EDDF | 298:01 |
| D-AISQ | Lindau | FRA/EDDF | 215:39 |
| D-AISR | Donauwörth | LEJ/EDDP | 129:49 |
| D-AIST | Erbach | SOF/LBSF | 132:37 |
| D-AISU | Nördlingen | VCE/LIPZ | 135:21 |
| D-AISV | Bingen am Rhein | FRA/EDDF | 148:07 |
| D-AISW | Stade | FRA/EDDF | 133:08 |
| D-AISX | Celle | LIN/LIML | 130:31 |
| D-AISZ | Eberswalde | FRA/EDDF | 192:45 |