Singapore Airlines Boeing 737-8 MAX
Specifications
| ICAO code | B38M |
| Airline | Singapore Airlines (SIA/SQ) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 3,300 kg (7,275 lbs) |
| Range | 3,515 nm (6,510 km) |
| MLW | 69,039 kg (152,205 lbs) |
| MTOW | 82,191 kg (181,200 lbs) |
| ZFW | 65,952 kg (145,399 lbs) |
| Fuel Capacity | 20,757 kg (45,761 lbs) |
| Service Ceiling | 41,000 ft |
| Cruising Speed | mach 0.76 |
| Cost Index | 30 |
In Our Fleet
Total: 22| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| 9V-MBA | 9V-MBA | KTM/VNKT | 307:23 |
| 9V-MBB | 9V-MBB | KNO/WIMM | 218:58 |
| 9V-MBC | 9V-MBC | KUL/WMKK | 107:50 |
| 9V-MBD | 9V-MBD | KNO/WIMM | 174:55 |
| 9V-MBE | 9V-MBE | CMB/VCBI | 108:35 |
| 9V-MBF | 9V-MBF | PEN/WMKP | 111:05 |
| 9V-MBG | 9V-MBG | KTM/VNKT | 100:53 |
| 9V-MBH | 9V-MBH | HKT/VTSP | 153:52 |
| 9V-MBI | 9V-MBI | KTM/VNKT | 65:25 |
| 9V-MBJ | 9V-MBJ | KTM/VNKT | 54:06 |
| 9V-MBK | 9V-MBK | KTM/VNKT | 76:03 |
| 9V-MBL | 9V-MBL | KTM/VNKT | 144:16 |
| 9V-MBM | 9V-MBM | RGN/VYYY | 69:21 |
| 9V-MBN | 9V-MBN | KTM/VNKT | 98:11 |
| 9V-MBO | 9V-MBO | KTM/VNKT | 101:14 |
| 9V-MBP | 9V-MBP | KTM/VNKT | 161:47 |
| 9V-MBQ | 9V-MBQ | HKT/VTSP | 38:27 |
| 9V-MBR | 9V-MBR | SIN/WSSS | 66:56 |
| 9V-MBS | 9V-MBS | KTM/VNKT | 40:44 |
| 9V-MBT | 9V-MBT | DRW/YPDN | 4:19 |
| 9V-MBU | 9V-MBU | KUL/WMKK | 20:10 |
| 9V-MBV | 9V-MBV | KUL/WMKK | 21:48 |