Turkish Airlines Boeing 777-FF2
Specifications
| ICAO code | B77F |
| Airline | Turkish Airlines (THY/TK) |
| Passengers (Cockpit Crew) | 0 (2) |
| Cargo Capacity | 102,000 kg (224,872 lbs) |
| Range | 4,970 nm (9,204 km) |
| MLW | 260,816 kg (575,001 lbs) |
| MTOW | 347,815 kg (766,801 lbs) |
| ZFW | 248,115 kg (547,000 lbs) |
| Fuel Capacity | 145,538 kg (320,856 lbs) |
| Service Ceiling | 43,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.87 |
| Cost Index | 100 |
In Our Fleet
Total: 12| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| TC-LJL | TC-LJL | DEL/VIDP | 1,016:12 |
| TC-LJM | TC-LJM | ORD/KORD | 458:53 |
| TC-LJN | TC-LJN | MEX/MMMX | 213:34 |
| TC-LJO | TC-LJO | DEL/VIDP | 156:54 |
| TC-LJP | TC-LJP | DEL/VIDP | 227:17 |
| TC-LJR | TC-LJR | CDG/LFPG | 137:09 |
| TC-LJS | TC-LJS | BUD/LHBP | 140:37 |
| TC-LJT | TC-LJT | DEL/VIDP | 141:00 |
| TC-LJU | TC-LJU | MEX/MMMX | 63:50 |
| TC-LJV | TC-LJV | JED/OEJN | 44:49 |
| TC-LJY | TC-LJY | SIN/WSSS | 59:01 |
| TC-LJZ | TC-LJZ | CAI/HECA | 21:40 |