United Airbus A321-271NX
Specifications
| ICAO code | A21N |
| Airline | United (UAL/UA) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 2,400 kg (5,291 lbs) |
| Range | 3,500 nm (6,482 km) |
| MLW | 79,200 kg (174,606 lbs) |
| MTOW | 93,500 kg (206,132 lbs) |
| ZFW | 75,600 kg (166,669 lbs) |
| Fuel Capacity | 18,860 kg (41,579 lbs) |
| Service Ceiling | 39,800 ft |
| Cruising Speed | mach 0.78 |
| Cost Index | 25 |
In Our Fleet
Total: 65| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| N34535 | N34535 | TPA/KTPA | 1:24 |
| N34547 | N34547 | ORD/KORD | 4:58 |
| N34551 | N34551 | TPA/KTPA | 1:03 |
| N34562 | N34562 | BOS/KBOS | 9:42 |
| N44501 | N44501 | BOS/KBOS | 140:27 |
| N44522 | N44522 | TPA/KTPA | 1:03 |
| N44550 | N44550 | ORD/KORD | 7:25 |
| N54525 | N54525 | SAN/KSAN | 3:07 |
| N54538 | N54538 | TPA/KTPA | 1:11 |
| N54543 | N54543 | TPA/KTPA | 1:02 |
| N54552 | N54552 | ORD/KORD | 9:44 |
| N54558 | N54558 | ORD/KORD | 3:16 |
| N54570 | N54570 | ORD/KORD | 3:58 |
| N74532 | N74532 | BFM/KBFM | 1:06 |
| N94556 | N94556 | MIA/KMIA | 1:21 |