Avianca Airbus A320-214
Specifications
| ICAO code | A320 |
| Airline | Avianca (AVA/AV) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 1,800 kg (3,968 lbs) |
| Range | 3,300 nm (6,112 km) |
| MLW | 64,500 kg (142,198 lbs) |
| MTOW | 77,000 kg (169,756 lbs) |
| ZFW | 61,000 kg (134,482 lbs) |
| Fuel Capacity | 19,087 kg (42,080 lbs) |
| Service Ceiling | 39,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.78 |
| Cost Index | 15 |
In Our Fleet
Total: 82| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| HC-CJV | HC-CJV | LIM/SPJC | 993:18 |
| HC-CJW | HC-CJW | MGA/MNMG | 441:46 |
| HC-CRU | HC-CRU | UIO/SEQM | 352:45 |
| HC-CSF | HC-CSF | ASU/SGAS | 226:41 |
| HC-CTR | HC-CTR | PSO/SKPS | 240:10 |
| HC-CTX | HC-CTX | CUZ/SPZO | 205:57 |
| HK-5273 | HK-5273 | MDE/SKRG | 212:12 |
| HK-5318 | HK-5318 | YYZ/CYYZ | 257:00 |
| HK-5319 | HK-5319 | SMR/SKSM | 264:42 |
| HK-5320 | HK-5320 | PEI/SKPE | 153:26 |
| HK-5335 | HK-5335 | PEI/SKPE | 129:52 |
| HK-5393 | HK-5393 | IPI/SKIP | 114:32 |
| HK-5395 | HK-5395 | CUZ/SPZO | 101:46 |
| HK-5406 | HK-5406 | GYE/SEGU | 228:53 |
| HK-5407 | HK-5407 | MDE/SKRG | 77:34 |
| HK-5408 | HK-5408 | JUL/SPJL | 110:00 |
| HK-5421 | HK-5421 | PSO/SKPS | 106:21 |
| HK-5422 | HK-5422 | MDE/SKRG | 120:07 |
| HK-5423 | HK-5423 | SJU/TJSJ | 82:20 |
| HK-5424 | HK-5424 | BOG/SKBO | 121:24 |
| HK-5425 | HK-5425 | PTY/MPTO | 110:47 |
| N195AV | N195AV | BOG/SKBO | 276:21 |
| N206FR | N206FR | NVA/SKNV | 154:53 |
| N207FR | N207FR | BOG/SKBO | 94:48 |
| N230AC | N230AC | CUZ/SPZO | 81:33 |
| N253AC | N253AC | ASU/SGAS | 81:38 |
| N281AV | N281AV | CLO/SKCL | 153:53 |
| N282AV | N282AV | CUZ/SPZO | 60:43 |
| N284AV | N284AV | BOG/SKBO | 419:13 |
| N345AV | N345AV | BOG/SKBO | 117:03 |
| N398AV | N398AV | BOG/SKBO | 158:07 |
| N401AV | N401AV | BOG/SKBO | 79:00 |
| N411AE | N411AE | BOG/SKBO | 64:16 |
| N411AV | N411AV | PEI/SKPE | 98:32 |
| N416AV | N416AV | BOG/SKBO | 394:30 |
| N426AV | N426AV | BOG/SKBO | 163:57 |
| N4304 | N4304 | BGA/SKBG | 83:29 |
| N446AV | N446AV | LIM/SPJC | 116:26 |
| N451AV | N451AV | ASU/SGAS | 118:24 |
| N454AV | N454AV | BOG/SKBO | 141:52 |
| N477AV | N477AV | BOG/SKBO | 165:15 |
| N481AV | N481AV | PTY/MPTO | 115:43 |
| N536AV | N536AV | PEI/SKPE | 152:08 |
| N538AV | N538AV | MIA/KMIA | 658:51 |
| N562AV | N562AV | PEI/SKPE | 108:10 |
| N567AV | N567AV | AXM/SKAR | 161:06 |
| N599AV | N599AV | ASU/SGAS | 57:41 |
| N632AV | N632AV | JFK/KJFK | 72:27 |
| N664AV | N664AV | PSO/SKPS | 87:00 |
| N686TA | N686TA | CUZ/SPZO | 85:28 |