Avianca Airbus A320-214
Specifications
| ICAO code | A320 |
| Airline | Avianca (AVA/AV) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 1,800 kg (3,968 lbs) |
| Range | 3,300 nm (6,112 km) |
| MLW | 64,500 kg (142,198 lbs) |
| MTOW | 77,000 kg (169,756 lbs) |
| ZFW | 61,000 kg (134,482 lbs) |
| Fuel Capacity | 19,087 kg (42,080 lbs) |
| Service Ceiling | 39,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.78 |
| Cost Index | 15 |
In Our Fleet
Total: 82| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| HC-CJV | HC-CJV | PTY/MPTO | 996:50 |
| HC-CJW | HC-CJW | PSO/SKPS | 444:14 |
| HC-CRU | HC-CRU | GPS/SEGS | 355:57 |
| HC-CSF | HC-CSF | MIA/KMIA | 226:41 |
| HC-CTR | HC-CTR | ADZ/SKSP | 243:37 |
| HC-CTX | HC-CTX | MGMM | 207:34 |
| HK-5273 | HK-5273 | CLO/SKCL | 216:41 |
| HK-5318 | HK-5318 | XPL/MHPR | 258:01 |
| HK-5319 | HK-5319 | CLO/SKCL | 286:07 |
| HK-5320 | HK-5320 | LIM/SPJC | 161:33 |
| HK-5335 | HK-5335 | CUZ/SPZO | 134:41 |
| HK-5393 | HK-5393 | BOG/SKBO | 119:56 |
| HK-5395 | HK-5395 | CUZ/SPZO | 101:46 |
| HK-5406 | HK-5406 | GYE/SEGU | 228:53 |
| HK-5407 | HK-5407 | LIM/SPJC | 97:17 |
| HK-5408 | HK-5408 | JUL/SPJL | 110:00 |
| HK-5421 | HK-5421 | BOG/SKBO | 107:09 |
| HK-5422 | HK-5422 | ASU/SGAS | 124:54 |
| HK-5423 | HK-5423 | ASU/SGAS | 89:37 |
| HK-5424 | HK-5424 | IPI/SKIP | 129:49 |
| HK-5425 | HK-5425 | PTY/MPTO | 119:34 |
| N195AV | N195AV | PEI/SKPE | 287:11 |
| N206FR | N206FR | BOG/SKBO | 155:24 |
| N207FR | N207FR | MDE/SKRG | 99:36 |
| N230AC | N230AC | BOG/SKBO | 82:32 |
| N253AC | N253AC | ASU/SGAS | 81:38 |
| N281AV | N281AV | CLO/SKCL | 164:36 |
| N282AV | N282AV | CUZ/SPZO | 60:43 |
| N284AV | N284AV | BOG/SKBO | 434:31 |
| N345AV | N345AV | LIM/SPJC | 119:36 |
| N398AV | N398AV | PPN/SKPP | 160:16 |
| N401AV | N401AV | MIA/KMIA | 82:28 |
| N411AE | N411AE | PEI/SKPE | 69:33 |
| N411AV | N411AV | NVA/SKNV | 99:20 |
| N416AV | N416AV | BOG/SKBO | 398:46 |
| N426AV | N426AV | ASU/SGAS | 168:41 |
| N4304 | N4304 | VUP/SKVP | 85:56 |
| N446AV | N446AV | AUC/SKUC | 119:50 |
| N451AV | N451AV | ASU/SGAS | 118:24 |
| N454AV | N454AV | UIO/SEQM | 150:42 |
| N477AV | N477AV | BOG/SKBO | 171:29 |
| N481AV | N481AV | BOG/SKBO | 116:45 |
| N536AV | N536AV | BOG/SKBO | 158:36 |
| N538AV | N538AV | LIM/SPJC | 660:32 |
| N562AV | N562AV | BOG/SKBO | 110:57 |
| N567AV | N567AV | BOG/SKBO | 167:54 |
| N599AV | N599AV | ASU/SGAS | 57:41 |
| N632AV | N632AV | JFK/KJFK | 72:27 |
| N664AV | N664AV | PSO/SKPS | 87:00 |
| N686TA | N686TA | SJO/MROC | 92:57 |